Meslek Hizmet Ödülü Töreni- Osman Sezener 21 Ocak 2020

Meslek Hizmet Ödülü Töreni- Osman Sezener 21 Ocak 2020

İzmir Rotary Kulübü

   

İzmir Rotary Kulübü Meslek Hizmet Ödülü’nü Od Urla Restoranı kuran Osman Sezener’e; Yaratıcılığı, vizyonu, mesleğine gösterdiği özen, Kentin ve Urla’nın tanınırlığına çekim merkezi olmasına ticari hayatına katkı, İzmir’in Gastronomi kenti olmasında öncü olması nedenlerinden dolayı 2019-2020 Dönem Başkanı Dr. Vildan Gündoğdu takdim etti.

Od Urla’yı Mimar eşi Ecem Sezener ile nasıl yarattıklarını, yemek tariflerinin nasıl ortaya çıktığını, mesleğin keyifli ve zor yanlarını, gelecek ideallerini anlattı.

Osman Sezener,1982 yılında İzmir’li bir ailede ve onların keyifle işlettikleri restoranlarının içine doğmuştur. İzmir Amerikan Lisesi’ni bitirdikten sonra da, bu sebeple yeme-içme sektörüne merak sarmış ve ailesinin izinden gitmeye karar vermiştir. Eğitimine Bilkent Turizm ve Otel İşletmeciliği’nde başlayıp hemen ardından da New York French Culinary’de tamamlamıştır.Eğitimin yalnızca okulda olmadığının farkında olduğundan; yaşadığı toprağın malzemelerini, hikayesi olan insanların tariflerini ve farklı dokulara sahip coğrafyaların hazinelerini, ilerlemek istediği bu yemek serüveni adına kendine ilke edinmiştir. O dönemde farklı ülkelerdeki çalışma deneyimlerinden Sezener İzmir’e dönerek, ailesine ait Ristorante Pizzeria Venedik’i, yeni markalarla genişletme çalışmalarına başlamış; Venedik Catering ve Pizza Venedik Express’i yaratmıştır. Aile mesleği için yapmayı planladığı yenilikler de bu yolda kendini göstermeye başlamıştır.Sezener “hayatımın odak noktası, yemek; yemeklerimin esin kaynağı seyahat, seyahatlerimin en güzel yanı ise iyi malzeme avı olduğunu söyledi.Osman Sezener kararlı bir şekilde kendine çizdiği rotasında, çocukluğundan beri hayalini kurduğu şeyi hayata geçirmek üzere yola çıkmıştır;Büyüdüğü bölgenin toprağından ve denizinden gelen malzemeyi, odun ateşinde, en doğal şekilde pişirdiği bir restoran yaratmak!Bu felsefeyi kendine temel edinen OD | URLA, Sezener’in Urla’daki aile zeytinliğine konumlanarak 2018’in son aylarında ziyaretçilerini farklı bir deneyimle buluşturmak adına kapılarını açmıştır.Sezener ” İlhamımızı köklerimizden; yaşadığımız coğrafyadan, Ege’den alıyoruz. Bizimle aynı toprakları deneyimleyen çiftçileri, bizimle aynı denizden açılan balıkçıları dinliyor ve doğanın sunduklarını keşfe çıkıyoruz.Bulunduğumuz bölgeye yakın köylerin denizi ve toprağından, mevsimine uygun ürünleri bir araya getiriyor; en ilkel yöntem olan açık odun ateşinde pişiriyoruz. Kendi çiftliğimizin ürünleri ve bahçemizin zeytinyağları da işin içine girince, tekrar denemek için heyecan uyandıracak tarifler ortaya çıkarıyoruz. Kısacası; her ay değişen menümüz ile size, yaşadığımız mevsimi sunuyoruz.” Dedi.OD, Osman Sezener’in hiç bitmeyen enerjisine paralel ilerleyerek, her ay menüsünü mevsimin getirdiklerine göre yenilemektedir."OD, Ateş demek, Aşk ateşi anlamı da var, eşim buldu aslında bu adı, buradan esinlenerek; Misafirlerimiz Urla'nın benzersiz atmosferini kendine yuva ediniyor ve yerel malzemenin merak uyandırıcı tariflerle birleşmesiyle ateşin başında buluşuyor.

Ayrıca, OD URLA Restaurant ile aynı bahçeyi paylaşan eski rum evi mimarisine sahip OD misafirhanesi, yeşilin her tonunu barındıran 6 odası ve yüzme havuzu ile şehir yaşamına ara vermek ve yeni deneyimleri tatmak ve tazelenmek isteyenler için tasarlandı,”dedi.

Diğer Toplantılar