Yeni Üyeler Kabul Töreni 31 Mayıs 2022

Yeni Üyeler Kabul Töreni 31 Mayıs 2022

İzmir Rotary Kulübü

Değerli Guvernörüm Nedim Atilla,

Değerli Rotaryen Dostlarım,

Değerli Yeni Üyelerimiz Ergun Abi ve Hikem,

Bugün sizler için anlamlı bir gün. 31 Mayıs’ı Rotary’e giriş gününüz olarak hatırlayacaksınız. Benim içinde özel bir gün. Çünkü İzmir Rotary Kulübü Başkanlığımın son serbest toplantısı. Bundan sonra Haziran ayında Genel Kurul ve Başkanlık Devir Teslim Törenimiz kalıyor. Harika bir başkanlık dönemi yaşamaktayım. Hem çok mutluyum birçok yeni dost kazandım, hem de birçok projede aktif rol aldım. Harika bir yolculuktu. Bence her Rotaryenin mutlaka yaşaması gereken bir şey. Yaşarken de keyfini çıkartmasını bilmeli. Dünyanın en köklü sivil toplum kuruluşlarından olan Rotary insan çok şeyler katıyor. Neler mi?  Kurucusu Paul Harris bunu tek kelime ile özetliyor. ”Hoşgörü”(Tolerans) herkese saygı duymalıyız. Ve iyi şeyler yapmalıyız.(Doing  Good) Ne kadar basit… Rotary’i siyasallaştırmadan topluma Rotary’nin ne olduğunu anlatmalıyız. Kimler Rotaryen olur? İçinde yaşadığı topluma kendini borçlu hisseden insanlar… Yani Rotary’nin temel felsefesi hizmet, hem de “kendinden önce hizmettir" Bugün Rotary’nin itibarı yani kurumsal kimliği ya da marka itibarı bugüne kadar üyelerinin yapmış olduğu hizmet ve projelerden kaynaklanmaktadır. Her bir üye bir itibar elçisidir. Rotarydeki en yaşamsal nokta budur. Üyelerin hayatın içindeki algıları bununla ilişkilidir. Sizler toplumun içinde saygın, değerli ve mesleğinizde örnek kişilersiniz. Rotary’i kamuoyuna tanıtan birer sözcü olacaksınız. Rotary sizin iletişim becerilerinizi arttıracak, kriz yönetiminizi geliştirecek yolları öğretecek, sizleri harika bir yolculuğa çıkaracak. Burada Rotarynin öncelikli 7 odak alanını hatırlatmak istiyorum.

  • Barış ve Anlaşmazlıkların Çözümü
  • Temiz Su ve Hijyen
  • Anne ve Çocuk Sağlığı
  • Hastalıkların Önlenmesi ve Tedavisi
  • Temel Eğitim ve Okuryazarlık
  • Ekonomik ve Toplumsal Kalkınma   
  • Çevreyi Koruma ve Destekleme -son eklenen madde-

2019 yılında yapılan Board of Directors toplantısı ile Rotary bugünün dünyasına göre yeniden şekillendirildi. Yeni bir motto belirlendi.

 

-Çeşitlilik-Kapsayıcılık-Eşitlik

Biz de bölgenin en köklü kulübü olarak bu yeni ilkeler doğrultusunda hareket etmeliyiz. Üye çeşitliliğimizi arttırmalıyız. İlk kez sanatçı bir üye kazanmanın mutluluğunu yaşıyorum. Bu daha başlangıç, devamı gelecek diye umuyorum. Üyeler bazında planlama yaparken kulüp için de stratejik planımızı ihmal etmemeliyiz.

Örneğin Pandemi sonrası bütün STK’ların çok zor bir dönemden geçtiği, hatta bazılarının hala toparlanamadığını görüyorum. Döneme Pandemi yetmiyormuş gibi, orman yangını felaketleri ile başladık. İçimiz karardı, ruhumuz çekildi. Yaşama isteğimiz azaldı. O dönemde Guvernörümüz Nedim Atilla ve bölge yönetiminin soğukkanlılığı bize ilham verdi. Yönetim Kurulu olarak ilk kararımız “Guvernörlüğün vereceği kararı beklemek ve ona uymak oldu. Gerçekten bu kadar yakınımızda acı çekilirken “durmak-beklemek” azap vericiydi. Ama koordinasyonsuz yardımın hiçbir işe yaramayacağını da biliyorduk. Neyse ki afet koordinasyon kurulları kuruldu, toplum birlikleri oluşturuldu. Özel yangın söndürme sistemleri yaptırıldı ve teslim edildi. Böylece afet yönetimi konusunda derin bilgi edindik. Normalleşme başlayınca” yüz yüze toplantı ” dışında toplantı yapmayalım yoksa dostlukları korumakta sıkıntı çekeceğiz dedik. Kendimize ilk hedef olarak “eğlenceli kulüp”  olma amacını koyduk. Eğlence dostluğu geliştirir, dostluk projeleri yaratır ve hayata geçirir. Bizim dönemimizde eğlence “kültür yolu ile” sağlanır diyerek müze gezileri, sanat ve sanatçı sunumları tercih ettik. Dönemimizin “kültür ve sanat” ile hatırlanması en büyük dileğimiz.

Son bir konudan bahsetmek istiyorum. Bizim gibi köklü kulüplerde gündeme gelen “yaşçılık” konusu. Kulübümüzde 25 aktif, ve 10 devamdan muaf olmak üzere toplam 35 üyemiz bulunmaktadır. Yeni Üyelerimizin birbiri ile kaynaşmasını görmekten büyük mutluluk duyuyorum. Dileğim kıdemli üyelerimizin de yeni üyelerle kaynaşmasıdır. Gelecek dönemde Pandemi şartları da kalkınca bunu sağlayabileceğimize inanıyorum. Bu süreçlerde beni destekleyen kıdemli üyelerimizin hakkını da burada teslim etmek isterim. Ben ve Şeref Başkan köprü görevini sürdürmeye devam edeceğiz. Birlik ve beraberlik içerisinde kulübümüzü en üst cazibe merkezi olarak tutacağız. Rotary’e hoş geldiniz. Rotary hayatınızda güzel bir yolculuk geçirmenizi dilerim. Hepinizi en derin Rotaryen sevgi ve saygılarımla selamlıyorum

M. Erdal Miskioğlu

İzmir Rotary Kulübü

2021-2022 Dönem Başkanı

    

 

Diğer Toplantılar